csalás optikai csalódás önkép tudomány test tükör megtévesztés Györfi András
Mindig is büszke voltam arra, hogy fontos dolgok kötik le a figyelmemet, sőt, feltaláló vagyok. Feltaláltam már a hővisszaverő fóliát, amit a meleg vízzel teli fürdőkádra lehetne húzni, hogy lassabban hűljön ki a víz.

Illetve hátfájásra a padot, amin fejjel lefelé lóghatnánk, valamint hátfájásra a seprűnyelet, amit egy szekérkerékkel összekötve nyomást helyezhetnénk a fájdalmas pontokra. Továbbá én találtam fel a fogóban végződő botot, amivel felkelés nélkül vehetjük magunkhoz a sört. Szóval, csupa olyasmit, ami az én életemben felmerülő problémákra ad megoldást - ám egyben emberek millióit is érinti, így biztosan gazdag leszek.

Ma pedig a konditeremben, miközben éppen magamat csodáltam, azon gondolkodtam: vajon azért vagyok elképesztően izmos, mert az elmúlt két hétben viszonylag sokat jártam edzeni? Vagy azért, mert igaz a városi legenda, miszerint a konditermi tükrök bizony torzítanak?

Mielőtt tudományos alapokra helyeznénk a kérdést, először gondoljuk át józan paraszti ésszel! Ugyebár a két nem eltérő igényekkel rendelkezik, a férfiak minél nagyobbnak szeretnék látni magukat, a nők pedig minél kisebbnek, pontosabban karcsúbbnak. Ha igaz, hogy a konditermekbe helyezett tükrök torzítanak (pontosabban nagyítanak), akkor csak az egyik nem elvárásainak tesznek eleget,ez nem lenne szerencsés.

Bár a testkultúra-forradalom kezdeti szakaszaiban - a hetvenes, nyolcvanas években - még többnyire csak férfiak jártak gyúrni, így még logikus is lenne a dolog. De ma már legalább annyi nő jár konditerembe, mint férfi. Lehet, hogy régi szokás, hogy a tükörgyártók torzító tükröket küldenek a konditermekbe, de az is lehet, hogy az egésznek semmi alapja. De inkább térjünk át a tudományra!

Forrás: Shutterstock

Az első fontos számadat, hogy a "konditermi tükör nagyobbnak mutat-e" angol nyelvű keresésre több, mint kilenc millió találatot ad a legnépszerűbb kereső, így abban már biztosak lehetünk, hogy nem vagyok egyedül a kérdésfelvetéssel.

A természet a legjobb marketinges?

Némi utánajárással rálelhetünk a teljes igazságra. Egészen prózai, pontosabban biológiai okai vannak annak, hogy nagyobbnak látjuk magunkat a tükörben edzés közben! A hangsúly az edzésen van, ugyanis a fizikai igénybevétel során akár négyszer annyi vér is juthat a megdolgoztatott izmainkba, mint amennyit nyugalmi állapotban kapnak.

Ennek alapvetően két oka van:

  • Egyrészt igénybevétel esetén rohamosan nő az izmok oxigénigénye - és ezt csak megnövekedett vérellátással tudja kielégíteni a szervezet.
  • Másik oka az, hogy az izommunka melléktermékeit - a szénmonoxidot és a felhalmozódó vegyületeket - elszállítsa az izmoktól a vérkeringés. Az izmok olyanok, mint az autó motorja: szükség van üzemanyagra, és keletkezik égéstermék is. A nagy mennyiségű vér pedig fizikailag "felfújja" az izmokat - olyan ez, mintha egy lufiba eresztenénk vizet.

Optikai csalás?

Van még egy fontos szempont, ennek legalább akkora jelentősége van, mint a biológiai háttérnek. Ez nem más, mint a fények. Abban, hogy mekkorának látjuk magunkat egy tükörben, óriási szerepe van az adott tér megvilágításának. Ha erősen meg van világítva, akkor nagyobbnak fogjuk látni magunkat - például a férfiak próbafülkéi is jól meg vannak világítva a ruhaüzletekben, a nőké kevésbé. Nem véletlenül.

Ne érezzük tehát rosszul magunkat nőként, ha a konditeremben teltebbnek látjuk magunkat, mint szeretnénk! Férfiként pedig ne legyünk túlságosan elégedettek - a kevesebb fény lehet, hogy rávilágít arra, hogy a jövő hónapban is érdemes megvenni a bérletet.

SHE.HU Kibeszélő!
Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Katt IDE, és mondd el nekünk!Forrás: Mudra László

Nyitókép: Shutterstock

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.