egyenlőség szabad választás nők feminizmus férfiak feminista
Tisztázzuk: a feminizmus nem a férfiak ellen, sem az anyaságban örömüket lelő nők ellen és pláne nem a családalapítás ellen szól. A feminizmus nem akar egyformává tenni mindenkit, nemre való tekintet nélkül, és nem akarja a nőket a férfiak fölé helyezni.

A feministák a férfiak és nők jogi és lehetőségbeli egyenlőségét akarják elérni. Plusz a társadalmi megbecsülés azonos szintjét. És a történelem során fennálló nemi egyenlőtlenségre tekintettel mindezt úgy lehet előmozdítani, ha a nők helyzetét picit (nagyon?) javítjuk.

Forrás: iStockphoto/tostphoto

Szóval mindenki nyugodjon meg!

Senki nem cáfolja a biológiai különbségeket, és senki nem is vágyik arra, hogy mindenki egyforma legyen. Az emberek nem egyformák. Tény. Persze vannak a mozgalomnak olyan vadhajtásai, amiknek nem csak az esélyegyenlőség elérése a célja. De higgyetek nekem: ők a kisebbség, csak hát hangosak...

Ezt a gyűlölködést könnyebb észrevenni, mint azokat, akik békés úton, ám kitartóan dolgoznak az egyenlőségért. De egy kis részhalmazból nagy hiba lenne az egészre következtetni.

Nagyobb egyenlőség = nagyobb boldogság
Az egyenlőség magasabb szintjét elérő társadalmak jobban működnek. Mivel a nőmozgalmak az egyenlőségért küzdenek, ezért a feminizmus mindannyiunknak kedvez.

Feminizmus a férfiakért

Az egyenlőtlenség a férfiakat és nőket egyaránt negatívan érinti, a szexizmus mindkét nemet egyaránt korlátozza, szerepeket, szabályokat ír elő mindkét nem részére. A férfiaktól kockázatvállaló magatartást vár el - és azt, hogy elnyomják az összes emberi érzelmüket, ami sokuk számára kellemetlen és káros lehet. A 21 és 45 év közötti férfiakat sújtó depresszió és az általuk elkövetett öngyilkosságok fő okai a romboló elvárások, és az, hogy nem tudnak megfelelni a kötelező szerepkörnek.

Minél inkább elvonatkoztatunk attól a definíciótól, hogy mit jelent nőnek lenni, egyre könnyebb lesz a férfiak szerepeit is átértékelni - ami sok területen kedvezően hat rájuk.

Forrás: iStockphoto/BrianAJackson

Mit adott a feminizmus a férfiaknak?

  1. Mivel egy nőnek nem "kell" már érzelmesnek lennie, a férfinak sem kötelező minden körülmények között macsónak lenni. Így a pasik lehetőséget kaptak, hogy kimutassák az érzelmeiket - ami fejleszti az emberi kapcsolatokat.
  2. A "nőies-férfias" határok elmosódása lehetővé teszi, hogy olyan dolgokat is kedveljenek, vagy olyan munkát válasszanak, amit azelőtt nőiesnek tartottunk. Ezzel megnyílik a szabad választás lehetősége: egy férfi is dolgozhat légiutas-kísérőként, maradhat otthon a gyerekeivel, és lehet a hobbija a főzés vagy a kertészkedés.
  3. Ma már nem feltétlenül a férfinak kell eltartania a családot. Ez a megosztott felelősség leveszi az aránytalan terhet a vállukról, és szabadabb önmegvalósítást tesz lehetővé számukra is.
  4. Tanulmányok szerint, ha több női vezető van a munkahelyeken, az ideálisabb egyensúlyt hoz létre a munka és a magánélet között, ami pedig a férfi dolgozóknak is kedvez. Több idejük marad a családjukra, a barátaikra, a hobbijukra. Emellett az ilyen szervezetek és cégek gazdasági szempontból is hatékonyabban működnek.
    Forrás: Getty Images/Cecilie_Arcurs/
  5. Ma már teljesen normális, hogy nem csak a férfi fizet. Ez is csökkenti a rájuk nehezedő nyomást - a randizós diákévekben ez kifejezetten hasznos.
  6. A feminizmus kedvez minden olyan férfinak, akivel valaha előfordult, hogy egy helyzetben nem érezte magát elég férfiasnak.
  7. A feminizmus hatására lett elfogadott, hogy nő is követhet el nemi erőszakot férfi ellen, és fejlődött a férfiáldozatok támogatása is.
  8. Sok állam teszi lehetővé, hogy a férfiak vegyék igénybe a gyermekvállalási támogatásokat és szabadságot. Bontópereknél a bírósági gyakorlat is egyre többször kedvez az apáknak.
    Forrás: Getty Images/gradyreese
  9. A fiúgyermekekre már nem erőltetjük rá, hogy tilos sírniuk vagy panaszkodniuk, és kötelező egyedül megvédeniük magukat. Egyre elterjedtebb az iskolai zaklatás intézményes kezelése.
  10. Jobb szex. Egyrészt a nők nyitottabbak lettek a saját vágyaikkal kapcsolatban, ez pedig szabadabb szexuális életet tesz lehetővé. Másrészt, tanulmányok bizonyítják, hogy ahol a párok megosztják a házimunkát, jobb a szex. Ennek fő oka, hogy a több tisztelet és a közös munkavégzés csökkenti a házimunka okozta keserűséget, a munkamegosztás miatt pedig kevésbé fáradtak a nők.
  11. Azokban az országokban, ahol nagyobb az egyenlőség, boldogabbak, elégedettebbek az emberek. Dánia a világ legboldogabb országa, a boldogságuknak pedig az egyik legfontosabb faktora, hogy az életüket érintő döntéseket szabadon hozhatják meg, a nemi szerepek kényszerétől függetlenül. Meg talán a jobb szex miatt is... :)

Ezek mind nem azt jelentik, hogy egy férfinak ezentúl nőiesnek kellene lennie, vagy egy nőnek férfiasnak. A kulcs a szabad választás lehetősége. A feminizmus mindannyiunkat segíti abban, hogy a ránk erőltetett szerepek nélkül, saját magunk, képességeink és vágyaink szerint válasszuk meg az életutunkat.

Ha az a klasszikus nemi szerepekbe is beleillik, hát beleillik. Ha nem, hát nem. A lényeg az, hogy a jogunkat ehhez a választáshoz soha senki ne kérdőjelezhesse meg.

Sáray Dorottya

U.i.: mielőtt bárki teli szájjal kezdené el szapulni a feminizmust, érdemes megtekinteni az alábbi videót:
(- a szerk.)

A feminizmus, a túltolt biciklihttp://www.she.hu/herself/20170414-feminizmus-nok-egymas-ellen-eloitelet-valasztas-szabadsaga.htmlSzerinted is van lelke a nőknek? Akkor te is femináci vagy!http://www.she.hu/nofilter/20170405-feminizmus-mozgalom-tortenete-egyenlotlenseg-alarendeltseg-antifeministak.html

Nyitókép: iStockphoto

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.