betegség hasfájás tünetek IBD bélrendszer orvoshoz menni gyulladás
A magyar ember nem megy orvoshoz. Hogy miért? Azt talán csak a jóistenke tudhatja, de talán még ő sem. Számomra egyrészt érthetetlen, másrészt meg nagyon ismerős a helyzet.

Elképesztően tudom osztani az észt a rendszeres szűrésre járásról, kivizsgálásról - közben pedig a "nem kell félni a fehér köpenyesektől" kezdve a "jobb félni, mint megijedni" szállóigék sokaságát sorjázom nagy mellénnyel. Egészen addig a pillanatig, amíg nem rólam van szó. Akkor valahogy hirtelen már más a megközelítés. Meg hát úgysincs nekem semmi bajom. Majd egy kis csalántea vagy kamilla megoldja. Jól kialszom magam, és már nyoma sem lesz.

Kivéve, ha nem így alakul. Mert sajnos van olyan, hogy a betegség egyszer csak felüti a fejét, aztán pedig elfelejt távozni, és kéretlen útitársként csatlakozik a hátralévő évekre. És akkor hiába rohangálunk főorvostól MRI vizsgálatig, könnyen lehet, hogy az lesz a vége, hogy meg kell tanulnunk együtt élni a tünetekkel.

Forrás: iStockphoto

Az IBD pont ilyen. Ugyanis a gyulladásos bélbetegség (idegen kifejezéssel illetve: inflammatory bowel disease - IBD) igazán alattomos egy "állatfaj". Ide sorolandók a gyomor- és bélrendszer ismeretlen eredetű, krónikus gyulladásos betegségei, melyek közül leggyakrabban a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa (aminek még magyar megfelelője sincs) fordul elő.

Mindamellett, hogy a tünetek borzalmasan kellemetlenek, a betegség még nehezen is diagnosztizálható. Mielőtt meg lehetne állapítani, hogy valakinél az IBD okozza az "apró kellemetlenségeket", ki kell zárni, hogy stressz vagy fertőzés okozta tünetekről van-e szó. Szintén nehezítő körülmény, hogy a legtöbb esetben fiatal korban kerül terítékre a puffadás, a hascsikarás, a kellemetlen hangok, a szagok és a hasmenés. Az érintetteknél megsokszorozódik a wc használat, amit ha akarnának sem tudnának eltitkolni a környezetük elől. Így főleg fiatalkorban, de nem ritkán felnőttként is a stigmatizáció áldozatául esnek az IBD-s betegek.

Egy érintett harmincas anyuka mesélte el nekem, hogy 17 évesen - a diagnózis hallatán - mély depresszióba süllyedt. Szeretett volna meghalni.

Forrás: Getty Images/Eva Katalin Kondoros

Nem tudta elképzelni az életét egy ilyen kórral, ami nem elrejthető tünetek mellett, fájdalommal, kirekesztettséggel, és ha későn diagnosztizálják, akkor számos szövődménnyel járhat. Mára - mint mondta -"összeszoktak", és teljes életet tud élni, de ehhez nem kevés családi, baráti támogatásra és toleranciára volt szükség.

Jó hír, hogy bár a tudomány jelenlegi állása szerint még nem gyógyítható az IBD, de nagyon szépen kordában tartható. És amit nem győznek hangsúlyozni az érintettek: semmivel sem ér kevesebbet a munkájuk, mint egészséges társaiknak.

Mindent összevetve a legfontosabb, hogy ne legyünk restek orvoshoz fordulni, ha a normálistól eltérő tünetek jelentkeznek. Hiszen a halogatás a gyulladásos bélbetegségeknél hatványozottan megbosszulja magát.

Nyitókép: iStockphoto

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.