csalás nők vészharang etika esélyegyenlőség Whistleblower
Csak úgy in medias res: egyes teóriák szerint a nők morálja alacsonyabb, mint a férfiaké. Nahát, tényleg? Kíváncsi lennék amúgy, hogy ezt hogyan sikerült kihozni... És akkor vajon mi annak az oka, hogy a világ híres whistleblowerei között egyre több a nő?

Whistleblowing

A kifejezés szó szerinti jelentése a rendőrök sípfújására utal, amikor ezzel hívják fel a figyelmet valamilyen törvény- vagy szabályszegésre. Magyar fordításban talán a vészharang megkongatása a legérzékletesebb. A "whistleblowing" azt takarja, amikor valaki, jellemzően valamilyen szervezet dolgozója, bárminemű visszaélést, korrupt vagy törvénytelen tettet jelent az illetékes hatóságoknak – akár a szervezeten belül, akár nyilvánosan.

És az miért lehet, hogy a világ egyik vezető független (és nem mellesleg nonprofit) hírportálja a hírhedt Mother Jonesról kapta a nevét? Arról a nőről, akit egykor "Amerika legveszélyesebb asszonyának" tartottak, ugyanis már a 20. század elején az esélyegyenlőségért és a gyermekmunka ellen küzdött.

Na, de nézzünk inkább frissebb példákat arra, hogy a nők erkölcse mennyire alulfejlett! - Áh, picit sem vagyok kiakadva...

Mennyi is az annyi? Na muti a könyveket!

Cynthia Cooper egy amerikai könyvelő a kétezres évek elején a WorldCom (valaha az USA második legnagyobb telefontársasága) belső audit részlegének volt az alelnöke. Csapatával éjszakákon át dolgoztak titokban, hogy a WorldComnál történt 3,8 milliárd dolláros csalást leleplezzék - és ez sikerült is! Akkoriban ez volt az USA-ban a legnagyobb könyvelési visszaélés.

A botrány következményeként a kongresszus elfogadta a Sarbanes-Oxley törvényt, amely olyan durva üzleti szabályozást vezetett be, amire a 20. század eleje óta nem volt példa.

Cooper pár évvel később megírta a WorldCom csalás történetét, s a könyvből befolyt bevételből az egyetemi etikaoktatást támogatta. Fúj, az erkölcstelen némberje!

Forrás: AFP/Francois Guillot

Amikor nem figyelnek a vészharangra...

Coleen Rowley volt az a különleges ügynök, aki tájékoztatta az FBI akkori igazgatóját, hogy a washingtoni központ félrekezelte a figyelmeztetéseket, amiket a szervezet minneapolisi irodája szolgáltatott egy terroristagyanús személyről.

A Rowley által felfedett mulasztások sebezhetővé tették az FBI-t, ami sajnos hozzájárult a szeptember 11-i terrortámadások sikeréhez. A tragédia után Coleen tanúskodott is a szenátus és a 9/11 bizottság előtt a figyelmeztetések teljes ignorálásával kapcsolatban.

Az asszony 2004-ben vonult vissza az FBI-tól, azóta beszédeket tart etikáról és az etikus döntéshozásról. Manapság pedig a "Stand Up for Truth" előadás sorozatban vesz részt más whistleblowerekkel együtt. - Hát tuti, hogy ebbe a nőbe sem szorult egy fikarcnyi morál sem...

A nyugdíj meg ment a levesbe...

Az Enron-botrányról gondolom hallottatok... Na, itt Sherron Watkins volt akkoriban az üzletfejlesztési részleg alelnöke, így elég jó rálátása volt a vállalat pénzügyeire is. Így eshetett meg, hogy Watkins riasztotta a cég első emberét, amikor rájött az Enronnál történt számviteli szabálytalanságokra: az egész lényege, hogy az Enron éveken át azt állította, hogy nyereséges, noha korántsem volt az. Végül 31 milliárd dolláros veszteséggel ment csődbe.

Forrás: AFP/Stephen Jaffe

A legszomorúbb a történetben az, hogy a cég számos dolgozójának a nyugdíjalapját képező Enron részvények körülbelül egyik napról a másikra elveszítették az értéküket, így a nyugdíjak is úgy szólván nullázódtak...

Az Enron audit partnere az Arthur Andersen volt, ahol a dolgozók a mai napig tisztázatlan körülmények között egy halom Enron dokumentumot semmisítettek meg - azóta az Arthur Andersen már nincs a "Big Five"-ban, ami az USA öt legnagyobb audit cégét jelentette. Azt már csak nagyon halkan jegyzem meg, hogy a Worldcomot is ők auditállták...

Sherron Watkins kiadott egy könyvet a botrányról, miután távozott az Enrontól 2002-ben. Azóta cégvezetőknek tart előadásokat az Enron-ügy tanulságairól, egy újabb mulasztást megelőzendő. Ő is borzasztóan szégyentelen, nemde?

Szóval ezek a nők azért nem keveset tettek le az asztalra: 2002-ben a Time magazin meg is választotta őket az év embereinek. Oké, tudom: egy fecske nem csinál nyarat, három ellenpélda pedig nem fogja a nőket erkölcsileg csököttnek tartókat meggyőzni ennek ellenkezőjéről.

De gondoljunk már bele!

Mekkora minta kellene ahhoz, hogy a kijelentés alapját képező teóriák/kutatások reprezentatívak legyenek? Az egész világ? Vagy a fele? Na, ugye? Kevés olyan dolog van, amiben biztonsággal általánosíthatunk, és ez bizony nem olyan. Egy szó, mint száz: a nők morálja mégsem kevésbé fejlett (a tévhittel ellentétben) - sőt, amint azt a fenti példák nagyon szépen mutatják, még bátorsággal is párosul!

Nyitókép: iStockphoto

Mondd el Te mit gondolsz!

Neked mi a véleményed erről a cikkről? Egyetértesz vele, vagy teljesen máshogy látod? Csatlakozz a SHE Kibeszélő Facebook csoportunkhoz és mondd el nekünk!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.